Realizátor
MČ Praha 4, Magistrát HMP
Termín
červenec 2024
Priority
Generel veřejných prostranství
Popis
Přátelská zahrada Jeremenkova v Braníku se přejmenovala na park Adolfa Borna. V pondělí 1. července 2024 byla na plotu parku odhalena tradiční červená smaltovaná cedule s novým názvem. Slavnost se uskutečnila za účasti vdovy po Adolfu Bornovi výtvarníkovi Emy Bornové a představitelů vedení Prahy 4. Park se nachází mezi ulicemi Gončarenkova, V křovinách a budovou Základní školy Jeremenkova.
Přejmenování parku na návrh zástupců Prahy 4 posvětila jednomyslným rozhodnutím magistrátní místopisné komise, která radě hl. m. Prahy předkládá návrhy na přejmenování a pojmenování nových ulic a dalších veřejných prostranství, a následně schválila rada hl. m. Prahy. Do parku chce Praha 4 v dalším kroku doplnit cedulky s názvy stromů a významných prvků, které budou mít typickou grafiku a písmo v Bornově stylu a v dohledné době umístit také kovovou plastiku v podobě utrženého sluchátka v nadživotní velikosti v kombinaci s poeziomatem, v němž si budou moci návštěvníci parku pustit humorné nahrávky odkazující na Adolfa Borna a jeho tvorbu.
Adolf Born byl významným českým malířem, kreslířem, ilustrátorem, animátorem, karikaturistou a kostýmním výtvarníkem, a měl dlouhodobý úzký vztah k Praze 4, kde žil. Proto se také stal jejím čestným občanem. Jeho nejznámější práce zahrnují ilustrace knih od Miloše Macourka – kdo by neznal Macha a Šebestovou, Julese Verna či Alexandra Dumase. Je autorem kostýmů a dekorací, například k opeře Antonína Dvořáka Čert a Káča.Jeho animace vtipně glosují děj ve filmové sérii o básnících, filmem Jak svět přichází o básníky počínaje až po snímek Jak básníci čekají na zázrak, který byl uveden do kin měsíc před jeho smrtí v roce 2016. Jeho díla byla vystavena po celém světě a získal za ně mnohá ocenění.
Více v reportáži České televize a v reportáži PRAHA TV. O události informoval i deník Pražský patriot.